رفتن به نوشته‌ها

طراحی رابط کاربر: 4 قانونی که باید بدانید

به آخرین وب سایت عالی که کشف کردید فکر کنید. حالا به این فکر کنید که چرا عالی بود. بعید است که به تصاویر شگفت انگیز موجود در آن (هرچند احتمالاً کمک کرده اند) یا نسخه آموزنده ای که در آنجا خوانده اید فکر کنید (البته احتمالاً این نیز کمک کرده است). خیر: به احتمال زیاد تحت تأثیر وب سایت قرار گرفته اید زیرا کاری را به سرعت ، به طور موثر و کارآمد انجام داده اید. یکی از روشهای اصلی دستیابی به این هدف ، به عنوان طراحی رابط کاربر (یا به اختصار طراحی UI) شناخته می شود.

طراحی UI از آن جهت مهم است که تعامل کاربر اینترنت با وب سایت شما و بنابراین محصول یا خدمات شما را مدیریت می کند. بهترین رابط کاربری به کاربر این امکان را می دهد تا مشخصات وب سایت شما را فراموش کند و فقط وظیفه خود را که می خواهد بدست آورد ، انجام دهد. اگرچه به نظر می رسد یک اصل اساسی در طراحی وب باشد ، روند طراحی صفحات و طراحی رابط کاملاً مشخص است و تفاوت های عمده ای بین UX ، UI ، طراحی وب و توسعه وب وجود دارد. در این مقاله ، ما تعریف خواهیم کرد که طراحی رابط کاربر چیست ، چه چیزی باعث طراحی رابط کاربر خوب می شود و چهار قانون برای ایجاد طرح های UI خوب به شما کمک می کند.

طراحی رابط کاربر چیست؟


طراحی رابط کاربر طراحی تجربه زیبایی از رابط های دیجیتال ، به ویژه نقاط لمسی بصری مانند دکمه ها ، منوهای ناوبری ، آیکون ها و تایپوگرافی است. تمرکز بر روی شکل ظاهری و رابط کاربری است و اینکه آیا کاربران تجربه صاف و دلپذیری از نظر استفاده و همچنین ظاهر بصری دارند. به طور خلاصه ، طراحی UI فرایندی است که در آن طراحان و توسعه دهندگان رابط کاربر پسند ایجاد می کنند که مشتریان شما را با محصول یا خدمات شما پیوند می دهد.

رابط های کاربری گرافیکی – این نمایش های تصویری دکمه ها ، منوها یا پانل های کنترل است ، اساساً هر چیزی که کاربر با آن ارتباط برقرار می کند. یک نمونه از این موارد دسکتاپ رایانه یا رابط تلفن همراه شماست.
رابط های کنترل شده با صدا – اینها ، به نظر می رسد ، رابط هایی هستند که برای شروع عمل به صدا نیاز دارند. این روزها اینها محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند. برخی از این نمونه ها Siri اپل ، Alexa آمازون یا Bixby گوگل است.
رابط های مبتنی بر حرکت – اینها رابط هایی هستند که در آنها حرکات کاربر بر عملکرد محصول تأثیر می گذارد. مثالی از این بازی های واقعیت مجازی است.
هر یک از این حالت های طراحی مجموعه محدودیت های متفاوتی را برای یک طراح اعمال می کند و هر یک از آنها باید با دقت مورد مطالعه قرار گیرد تا کاربران بتوانند بیشترین تجربه یکپارچه را داشته باشند.

چگونه طراحی UI خوب را تعریف می کنید؟


مانند هر فرآیند طراحی ، کلید تولید یک طراحی رابط کاربری خوب این است که با دقت در مورد آنچه می خواهید بدست آورید فکر کنید. اغلب ، تعریف نوع وب سایت یا برنامه ای که می خواهید تولید کنید آسان تر از تعریف مجموعه ای از قوانین برای رسیدن به آن است.

در حقیقت ، تعریف ویژگی های طراحی رابط کاربری خوب نسبتاً ساده است. برخی از این موارد را نیز بخاطر بسپارید:

یک تجربه لذت بخش برای کاربران و در عین حال آنها را قادر می سازد کارهای مورد نیاز را به سرعت و به راحتی انجام دهند.
این نیازهای متنوع کاربران مختلف را در نظر می گیرد – به عبارت دیگر ، قابل دسترسی است
رابط کاربری ساده و زیبایی پسند است ، اما بیش از حد پراکنده یا منحرف کننده نیست. کاربران باید بتوانند ببینند که چگونه به راحتی به یک کار خاص دست می یابند.
تمرکز بر روی محصول یا خدمات شما است و به عنوان پلی برای دسترسی مشتری به آن عمل می کند.
این امکان را به افراد می دهد تا به طریقی که انتخاب می کنند پیمایش و تعامل داشته باشند ، اما آماده است تا در صورت لزوم وارد آن شده و به آنها کمک کنید یا به آنها کمک کنید.
وقتی همه این عناصر با هم ترکیب شوند ، شما با یک طراحی UI ساده و قدرتمند روبرو خواهید شد: طرحی که به کاربران امکان می دهد به سرعت به آنچه می خواهند برسند و بدون جستجوی چندین صفحه برای یافتن اطلاعات لازم.

قوانین مهم طراحی خوب UI

حال ، بیایید کمی فراتر از تعریف اساسی طراحی خوب UI برویم و شروع به بررسی قوانین و تکنیک هایی می کنیم که می توان برای رسیدن به این هدف استفاده کرد. اگرچه هر وب سایت و برنامه ای متفاوت است ، اما یک مجموعه اصلی از ویژگی ها وجود دارد که تقریباً در هر طراحی UI عالی وجود دارد. پس بیایید یکی یکی از آنها بگذریم.

1. طراحی UI خوب در سراسر وب سایت شما سازگار است
شاید مهمترین عنصر در طراحی عالی UI سازگاری باشد. در حالت ایده آل ، هر یک از عناصر سایت شما باید دقیقاً در جایی که قرار دارد به کاربر نشان دهد ، البته بدون اینکه مانع از تجربه سایت شما شود. این بدان معناست که یکی از اولین قدم های توسعه یک وب سایت با کیفیت ، تهیه راهنمای نام تجاری برای متن ها و طرح های رنگی است ، بنابراین کاربر شما هرگز تعجب نمی کند که آیا هنوز در همان وب سایت هستند یا خیر.

یک طرح رنگی و مارک مانند این نیز می تواند برای نشان دادن نحوه استفاده از وب سایت شما به کاربران شما استفاده شود. رنگ ها تشخیص عملکردهای مهم وب سایت شما را برای کاربران آسان می کند. به عنوان مثال ، دکمه “درخواست اطلاعات بیشتر” باید شبیه “درخواست نمایش” باشد تا کاربران بتوانند با اسکن سریع وب سایت ، اقدامات مشابه مورد نظر خود را به راحتی پیدا کنند.

https://99designs.com/blog/web-digital/user-interface-design/

منتشر شده در اخبار گرافیک

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.